rekonstrukce panelového bytu
Původní stav dispozice panelákového bytu před rekonstrukcí

Oslovila mě rodina s přáním navrhnout rekonstrukci panelového bytu za malý rozpočet. Chtěli v bytě zůstat jen pár let a pak se posunout dále, takže jsme se domluvili na úpravách, které budou jejich rozpočet šetřit. Cílem bylo nahradit staré umakartové jádro novým vyzděným. Nová kuchyně, nové podlahy – levnější PVC, navýšení úložných prostor, dílna pro šití a nová „skromnější“ kuchyně. A samozřejmě mělo být nové bydlení pohodlné, hezké a rodina si přála, aby byl interiér spíše veselý a aby jeho centrem byla kuchyně s obývacím pokojem.

Návrh rekonstrukce panelového bytu s omezeným rozpočtem

Rozpočet byl do 600.000 Kč. Což v součtu prací není úplně málo, takže jsme šetřili, kde se dalo. Bytový architekt ví, jak na rekonstrukci v paneláku, aby nebyla drahá a tak jsem navrhovala dispoziční změny s tímto cílem. Kuchyně i koupelna se nijak razantně nepřesouvala, to by bylo nákladnější. Do koupelny se vešla pračka a nad ní přebalovací pult s policemi. Z velkých pokojů se vylouply ještě menší místnosti: šatna a šicí dílna.

Největší nešvary panelákové kuchyně, které jsme odstranili

V kuchyni jsem odstranila největší nešvar, který brání pohodlnému vaření – hned vedle vaření byl dřez, takže mezi nimi nebyla žádná odkládací plocha. Posunem dřezu vznila mezi varným a mycím centrem dostatečná pracovní plocha a další velkorysá pracovní plocha vznikla v kuchyni vedle lednice – je tam navržený pult s krásným výhledem ven – pracuje se tam skvěle. A jídelní stůl je nově v obývacím pokoji, společnému rodinnému životu to pomohlo. Dětské pokoje jsou stejně velké, aby se ratolest nehádala.

Návrh kuchyně v rekonstruovaném bytě
Design kuchyně s pracovním stolem

Finální cena za rekonstrukci bytu

Nakonec jádro se stavebními pracemi , obklady a zařízením stálo 350.000 Kč. Podlahy 100.000 Kč a kuchyně 60.000 Kč. Sádrokartony na příčky 40.000 Kč a zbytek padl na nábytek, který chyběl. Nějaké vybavení totiž již rodina měla. Rekonstrukce se tedy i s finančním limitem podařila a v bytě se může spokojeně žít. Vytvořily jsme vzdušnější dispozici hlavně v kuchyni, která je v původních panelácích stísněná. Vznikla pohodlná a dostatečně prostorná koupelna, velké úložné prostory a každý člen rodiny má své zázemí.

Design koupelny v panelovém bytě po rekonstrukci
Design místnosti wc v panelovém bytě

Bytový architekt zakázka – rekonstrukce panelový byt, Brno – dodávál tyto práce:

  • zaměření a digitalizace rozměrů bytu
  • návrh stavební dispozice bytu ve variantách
  • výkresy bouracích prací a nových konstrukcí při stavebních úpravách v bytě
  • výkresy instalací vody a elektra
  • návrh interiéru kuchyně, koupelny, wc
  • výkresy truhlářských prací pro výrobu kuchyně
  • kladečské výkresy obkladů a dlažeb
  • výkresy povrchových úprav stěn
  • výkresy půdorysů nově instalovaných podlah

Panelový byt ve stavu před rekonstrukcí

Předsíň v panelovém bytě před rekonstrukcí s nevybouraným umakartovým jádrem
Stav umakartového jádra v panelovém bytě před rekonstrukcí