-
Padající vodopády – jak vypadá interiér slavné vily od F. L. Wrighta, Pennsylvánie
Notoricky známá vila mistrně zasazená do krásného přírodního prostředí nad tekoucí řekou. Architektonický návrh vily vznikl v roce 1935, ale i přes delší dobu od tohoto data uplynulou, vypadá stále moderně a inovativně. Několik levitujících horizontál definujících stavbu nad padajícími vodopády se stalo ikonou architektury nejen v U.S.A., kde se nachází. Vila byla označena jako…
-
Interiér domu architekta Josipa Plečnika, Lublaň
Rodinný dům příbuzní architekta věnovali městu a je možné jej navštívit. Architekt v domě žil a tvořil, nachází se v něm obrovské množství předmětů a zajímavých nápadů, kterými Plečnik oplýval. V interiéru často využil různé zbytky (dlažby, dekorativní předměty) nebo jako obklad stropu instaloval staré dveře. Interiér je zajímavý a inspirativní pro tvůrce interiérů i…
-
Design interiéru s originálním raumplanem – MüIlerova vila, Praha
-
Interiér ve slovanském stylu – Maměnka od architekta Jurkoviče, Prostřední Bečva – Pustevny
Dušan Samo Jurkovič vytvořil nespočet staveb, které se inspirovaly lidovou architekturou, secesními motivy a hnutím Arts and Crafts. Jeho cílem bylo vytvořit slovanský sloh architektury. Nemůžeme mu upřít velice originální přínos do české a slovenské architektury. Jeho stavby a interiéry překypují barvami, tvary a jedinečnými detaily. Byl to všestranný tvůrce, která navrhoval stavby, interiéry a…
-
Jako interiérový designer se často inspiruji uměním – teď vám představím design ovlivněný malířem Pietem Mondriaanem
Malíř Piet Modrian byl jedním z představitelů hnutí De stijl, které ovlivnilo i Bauhas – moderní škola pro designery a architekty. Toto hnutí (v teorii umění známé i jako neoplasticismus) bylo důležité ve vzniku moderní formy v architektuře, designu a umění. Celý styl vycházel z pravoúhlých tmavých linek a nepravidelně vybarvených ploch v základních barvách:…
-
Perla českého designu a architektury – kubismus v interiérech a na nábytku
Umělecké hnutí, které mělo velké zastoupení v dílech malířských a sochařských a dostalo nejprve hanlivý název kubismus. Snahou výtvarných umělců bylo zobrazovaný předmět zachytit z více úhlů najednou a ideálně zachytit i jeho pohyb v čase. Vněkterých obrazech se toto dokonce tvůrcům podařilo. V Čechách a na Moravě měl tento styl zastoupení i v architektuře…