design interiéru předsíně

Chceme teplý, útulný domov vonící dřevem. Mladá rodina se třemi dětmi měla původně v plánu stavět dům za městem. Došlo ovšem k navýšení cen domů a tak se nakonec rozhodli jinak. Začali plánovat rekonstrukci bytu po babičce ve spolupráci s bytovým architektem. Z původního bytu 3+1, který byl v nedobrém stavu a byl by jim takzvaně „malý“, jsme prošli procesem navrhování a výsledkem je vzdušný byt 4+1. Dispozice bytu navržená architektem zabývajícím se interiéry je řešená tak, aby stavební úpravy dávaly smysl a byt se dal i se svým zařízením ideálně využívat.

Holčička má samostatný pokoj a synové spolu bydlí v nově vytvořeném pokoji za obývacím pokojem. Také mamince se splnilo přání. Nemusí mít pračku v kuchyni a svůj vlastní prostor na vaření má dostatečně rozměrný. Majitel zde toužil po krbu a i ten je, díky stávajícím komínům v bytě, možný.

Vzdušnost a účelnost v novém bytě

V nově přestavované dispozici bytu jsem předem rozmýšlela každý úložný prostor a je využit opravdu každý kousek z bytu o 95 m2. Také kočky mají v předsíni svoje vyhrazené místo v dolní části vestavěných skříní. Pro optické zvětšení prostoru jsem volila jednolité podlahy v bytě a také zvětšila dveřní stavební otvory v příčkách. Pro případné zavření dveřních otvorů jsem zde navrhla posuvné dveře, které nezabírají tolik prostoru.

návrh interiéru ložnice
Návrh interiéru ložnice s dřevěným obkladem
Interiér ložnice s pracovním stolem a výhledem na krb
Design rekonstruovaného obývacího pokoje s krbem a průhledem do kuchyně

Ve stavební dispozici bytu byla z hlavní místnosti vybourána část zdi a část nosného zděného průvlaku v obývacím pokoji. Toto řešení jsme nahradili ocelovými průvlaky dle projektu statika. Nově byly ze dvou pokojů vytvořeny příčkami místnosti tři. U průchodů z chodby do kuchyně jsou dveřní otvory až po strop.

Jídelna vytvořená z lodžie byla opatřena novýma tepelně izolačními okny, takže se z ní stal plnohodnotný obytný prostor.

Obklady ze dřeva a černobílé geometrické abstrakce

Majitelé si přáli útulnost. Nejraději skoro jako na chatě, ale v moderním podání. Zadáním návrhu interiéru bylo tedy krásné masivní dřevo všude, kde bude vypadat dobře. V bytě, který bychom potřebovali však spíše nafouknout jsme se dřevem zacházeli opatrně – někde obklady jsou, ale kdyby jich bylo moc, zmenšovalo by to prostor. Proto jsem v interiéru rekonstruovaného bytu použila také hodně bílých materiálů, ty nám vytvoří vzdušnost. Oblíbená barva paní majitelky je zelená, ta tedy doplňuje místnosti v detailech.

Rekonstrukce bytu a navazující návrhy interiérů, Přerov

Černobílé abstraktní motivy dodají strukturu a dominanci tam, kde je potřeba. Kolem krbu jsem v dostatečné velkém prostoru navrhla ocelový plech, do roviny usazený s okolní podlahovou krytinou. Masivní dřevo je v celém bytě ve stejném odstínu, konkrétně kartáčovaný dub. V kuchyni dřevo doplňuje opět oblíbená zelená na detailech, bílá a černobílé kachličky. Keramické obklady jsou výrazným prvkem v jinak klidně působící místnosti.

V rodině se třemi dětmi se také hojně využije velká magnetická i kreslící tabule, navržená na celé protější zdi ke kuchyňské lince. Ke stolování slouží místnost bývalé zimní zahrady, kde je umístěna lavice pro 3-4 osoby a naproti dvě židle. V kuchyni je malá, ale pro větší zimní zásoby nezbytná, spížka. Lednice je volně stojící, s mezerami kolem ní k větrání, protože ji rodina již vlastnila.

Návrh interiéru vstupní předsíně s pelíškem pro kočky

Bytový designer myslí i na: klid na práci a relaxaci

Místnost ložnice je prostorná a klidná, součástí úložných prostor je i pracovní stůl. Z postele je výhled na krb, který je umístěn u stávajícího komínu v obývacím pokoji. V téhle hlavní místnosti jsem navrhovala posezení na sedačce a také na lavici u krbu. Nad lavicí je ve skříňkách skrytá i televize, ale rodina ji používá pouze výjimečně a nechtěla ji mít stále viditelnou. Vedle sedací soupravy je velká knihovna.

V koupelně byla nově vytvořená nika na pračku a úložné prostory. Pod oknem je umístěna asymetrická vana a interiéru bytu pro větší rodinu sluší i praktická skříňka pod dvěma umyvadly.

V předsíni jsme mysleli na topný žebříček, aby se po zimní procházce mohly dětské svršky rychle sušit. Změnou dispozice a odstraněním jedněch dveří vznikla volná zeď, kde by je možné umísti velké šatní skříně. K rychlému odložení svršků slouží věšáková stěna se stěrkou po pravé straně od vstupu.

Kuchyně s jídelnou a zvýšeným posezením u pracovní plochy
Koupelna v bílé barvě s dřevěným nábytkem
Původní dispozice bytu před navrhovanými změnami

Dispozice bytu po návrhu bytového architekta

Obsah realizovaných prací bytového architekta – rekonstrukce a návrh interiéru bytu, Přerov:

 • Zaměření bytu v původním stavu
 • Digitalizace stavebních plánů bytu
 • Návrh rekonstrukce bytu: změna stavební dispozice bytu se zakreslením zařízení interiéru
 • 3D vizualizace: návrh designu interiéru: návrh interiéru předsíně, návrh designu kuchyně s jídelnou, návrh interiéru wc a koupelny, návrh designu ložnice, návrh interiéru obývacího pokoje
 • Výkresy pro realizaci elektroinstalace
 • Výkresy pro realizaci sádrokartonů
 • Výkresy pro realizaci instalace vody
 • Výkresy pro realizaci podlah a dveří
 • Výkresy pro realizaci – rozmístění světel v půdoryse
 • Výkresy povrchových úprav stěn a výkresy pro truhlářskou výrobu
 • Autorský dozor při realizaci nebyl součástí zakázky

Původní stav bytu před rekonstrukcí a návrhem bytového designera: