Návrh interiéru obývacího pokoje od bytového architekta

Jak se cítit doma? Návrh interiéru do novostavby rodinného domu v lehce technicistním pojetí. V daném prostoru se měla zrealizovat kuchyně s jídelnou a obývací pokoj. V dispozici jsem se vypořádala se zasahujícím schodištěm umístěním části vestavěných skříní pod schodiště, do prostoru kuchyně je toto řešení designu kuchyně však maskováno obkladovými dvířky v klasické výšce. Obývací pokoj měl také komplikovanější stavební dispozici, neboť majitelé nechtěli sedět na sedačce zády ke kuchyni a vstupním dveřím do místnosti.

Návrh interiéru se současnými designovými prvky: dřevěné lamely, kovové detaily

Materiálové řešení interiéru

Bytový design je tvořen jednak funkčním uspořádáním – dispozicemi, ale na naše vjemy velice působí také materiály. Jak barevné tóny materiálů, tak jejich povrchy, zda jsou hladké, vroubkované a také zda z nich vyzařuje teplo. Ty, které působí teple, nám umožní vytvořit útulný interiér. V tomto návrhu, který jsem jako bytový architekt projektu zpracovávala, jsou použity neutrální barvy na nábytku: bílá, šedá, tmavě šedá. Na zjemnění a zútulnění interiéru je použit dekor běleného dubu a na podlahu jsme vybrali masivní dubové parkety v jejich přirozeném odstínu, opatřené voskem. Zadání na návrh interiéru obytného prostoru s kuchyní bylo spíše pánský design, ale aby nepůsobil úplně studeně. To se nám se zvolenými materiály povedlo.

Design jídelny a kuchyně s kovovými prvky

Designové řešení místností

V interiéru jsem pracovala s moderním materiálem HPL, který je stoprocentně odolný vodě a umožňuje vytvořit pevnou a zároveň subtilní konstrukci. Tento materiál se vyrábí s bílým a černým jádrem, zde je použit se středem černým. HPL deska je v návrhu interiéru použita na jídelní stůl, přilehlou knihovnu, na pracovní desce kuchyně, na obložení poloostrůvku a na dvířkách vysokých skříní. V obývacím pokoji je na nábytku také navržena, poznáte to podle černých řezů na okraji materiálů. Tento detail – černé olemování je v prostoru použito vícekrát a působí jako jeden z designových sjednocujících prvků.

Design kuchyně v šedé barvě s dřevěnými lamelami

Dřevěné lamely v interiéru

Hit dnešních interiérů jsou obklady nebo povrchy z dřevěných lamel. Tento prvek je použitý i v tomto návrhu interiéru, ale pohrála jsem si se vzhledem a také jsem chtěla, aby majitelé měli design originální. Lamely jsou tedy v místnostech použity v horizontálním směru. Dřevěné prvky takto obalují kuchyni, jsou použité na dveřích a také na desce v obývacím pokoji. Za varným centrem je na lamely ještě použito kalené sklo, aby byl povrch stoprocentně odolný teplu. Za dřezem jsou lamely opatřeny voděodolnou povrchovou úpravou.

Designové prvky z kovu v dnešních interiérech

V designu interiéru se v posledních letech objevuje větší použití kovu na nábytku i detailech. Souvisí to s módou industriálních interiérů, kde se používají materiály jako beton, surové cihly, hrubé dřevo a právě kov většinou v tmavých barvách. Ve zde představovaném návrhu od bytového designera je kov použit na horizontálních „šprušlích“, které obkládají kuchyň, jídelní stůl a rámují také obývací pokoj. Menší kovové prvky jsou také v knihovně a samozřejmě kov tvoří i úchytky, zde v černé barvě.

Návrh interiéru obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní

Půdorys řešeného interiéru rodinného domu

Půdorys řešeného interiéru RD se zakresleným nábytkem a osvětlením

Bytový architekt v zakázce návrh interiéru novostavby rodinného domu Olomouc dodával:

  • digitalizace stavebních výkresů do 2D AutoCad a 3D – vizualizace
  • návrh designu interiéru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje ve skicách – 2 varianty s různým rozložením zařízení interiéru – na zákaznících byla volba výsledného designu a dispozice
  • 3D vizualizace konečného řešení po úpravách dle schůzek s majiteli
  • výkresy elektroinstalace a výkresy instalací vody
  • výkres truhlářských výrobků pro výrobu nábytku dle návrhu interiéru
  • výkres zámečnických výrobku pro kovové prvky v interiéru